19 rujna, 2024
Korner 365 » Povratak u formu: Marin Čilić upisao prvu pobjedu nakon duge stanke!

Povratak u formu: Marin Čilić upisao prvu pobjedu nakon duge stanke!

Nakon 20 mjeseci bez pobjede na ATP Touru, Marin Čilić ostvario je značajan uspjeh svladavši američkog tenisača Zacharyja Svajdu u prvom kolu ATP turnira u kineskom Hangzhouu. Čilić je meč završio rezultatom 5-7, 6-3, 6-0, a trajao je jedan sat i 59 minuta.

Posljednji put Marin je slavio u siječnju 2023. godine na ATP turniru u indijskom Puneu, kada je pobijedio Roberta Carbellesa Baenu. Nakon toga, uslijed ozljede koljena, bio je prisiljen na gotovo sedmomjesečnu pauzu, a dodatna operacija ove godine rezultirala je s još šest mjeseci odsustva s terena.

Čilić se vratio natjecanjima krajem kolovoza na Challengeru u Manacoru, gdje je u drugom kolu izgubio od Duje Ajdukovića, ali je tjedan dana kasnije stigao do četvrtfinala Challengera u Cassisu.

U dvoboju protiv 21-godišnjeg Zacharyja Svajde, koji se nalazi na 135. mjestu ATP ljestvice, Marin je započeo s gubitkom servisa, no ubrzo je preokrenuo situaciju i poveo s 3-1. Međutim, Svajda je napravio preokret i poveo s 5-3. Čilić je uspio izjednačiti na 5-5, ali je nažalost opet izgubio svoj servis, te je set završio rezultatom 7-5 u korist Amerikanca nakon 49 minuta igre.

U prvom setu, Marin je imao samo 37% prvih servisa, što je bilo ključno za njegovu igru, a na drugom servisu osvojio je tek tri poena od 19. U drugom setu, Čilić je povećao postotak prvih servisa iznad 50%, što je omogućilo da zadrži kontrolu nad igrom. Sredinom drugog seta, napravio je ‘break’ i poveo 4-2, a od tog trenutka Svajda je osvojio samo jedan gem.

Nakon drugog seta, američki tenisač zatražio je pomoć fizioterapeuta zbog bolova u lijevom ramenu. Iako je nastavio igrati, više se nije mogao nositi s raspoloženim Čilićem, koji je u trećem setu bio dominantan.

Za plasman u četvrtfinale, Čilić će se u drugom kolu suočiti s pobjednikom meča između japanskog tenisača Yoshihita Nishioke (ATP – 54.) i Nijemca Maximiliana Marterera (ATP – 105